Света Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (Обрезание Господово и Свети Василиј Велики)

1561

На 14 јануари 2018 година, кога Црквата го празнува Обрезанието Господово, споменот на светиот Василиј Велики и го одбележува почетокот на Православната Нова Година, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Василиева Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleСвета Литургија во црквата Свети Никола во Престон (Обрезание Господово и Свети Василиј Велики)
Next articleПразникот Обрезание Господово и Молебен канон за благословена Нова Година во црквата Свети Никола во Перт