Света Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (22-ра Недела по Педесетница)

861

На 28 октомври, 2018 година, во 22-рата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светите 40 битолски преподобномаченици, преподобниот маченик Лукијан и преподобниот Евтимиј Нови, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

Previous articleСвета Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (22-ра Недела по Педесетница)
Next articleАрхиерејска вечерна богослужба и Света Литургија во Соборната црква во Сиденхам