Света Литургија во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин (Тодорова сабота)

1129

На 24 февруари, 2018 година, во првата сабота од Великиот Пост – Тодорова сабота, кога се празнува споменот на светиот маченик Теодор Тирон, светиот Лав Римски и светиот Флавијан Цариградски, во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, Викторија, се богослужеше Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни, по што се  благослови празничното коливо (пченица) во чест на светиот маченик Теодор.

 

Previous articleСвета Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг (Тодорова сабота)
Next articleСвета Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (Тодорова сабота)