Света Литургија во Соборната црква во Сиденхам (Сирна Недела - Прочка)

1410

На 18 февруари, 2018 година, во Сирната Недела (Прочка), кога се празнува споменот на светите маченички Агатија и Теодула, во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн, се богослужеше неделна утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога, се причести со Светите Христови Тајни и просеше Божји благослов за започнување на богоугоден и лесен Велигденски пост.

 

Previous articleСвета Литургија во манастирот Донибрук (Сирна Недела - Прочка)
Next articleСвета Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (Сирна Недела - Прочка)