Света Божествена Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн

1097

На 9 септември 2017 г. , кога се празнуваат светиот маченик Фануриј и преподобниот Пимен Велики, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше Света Божествена Литургија.
На Литургијата, верните се заблагодарија на Бога и се причестија со Светите Христови Тајни.
По Литургија беше извршен чинот на благословување на лебчињата „Фанурии“ принесени од верниците.

Previous articleСвета Божествена Литургија во манастирот Донибрук
Next articleОсветување и поставување на нови крстови на новата црква посветена на Свети Никола во Перт