Света Божествена Литургија во црквата Свети Никола во Престон

1423

На 22 октомври 2017 година, во 20-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на Светиот Апостол Јаков Алфеев и на светите праведни Аврам и Лот, во црквата свети Никола во Престон, Мелбурн, се богослужеше неделна утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови тајни.


Да го прославиме величието на Исуса; да Му благодариме на небесниот Отец, Кој поради Својата бескрајна милост ни Го испратил Христа и ни ја подарил надежта за спасение.
Свети Ефрем Сирин

Previous articleСемејството како училиште
Next articleСвета Божествена Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај