Раѓање Христово - Божик во црквата Света Петка во Мил Парк

1362

Заради нас доброволно се положи во јасли бесловесни, како дете, долготрпелив Спасителе, пастирите со ангелите Те воспеаја, викајќи: Слава и похвала на Христа нашиот Бог, Кој се роди на земјата и ја обожи природата на земнородните (Седален, глас 1)

На 7 Јануари, по повод празникот Раѓање Христово – Божик, во црквата Света Петка во Мил Парк се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Литургија.

На Литургијата, Верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Христос се роди! Вистина се роди!

Previous articleБадник во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг
Next articleРаѓање Христово - Божик во црквата Свети Илија во Футскрај