Прославен храмовиот празник Мала Богородица во Соборната Црква во Сиденхам

1064

Во Соборната црква – Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, молитвено се одбележа храмовиот празник. На 20 септември, вечерта, во сослужение на свештенството од Мелбурн, се отслужи празнична вечерна богослужба.

Утредента, на 21 септември, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleПразникот Раѓање на Пресвета Богородица во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул
Next articleПразникот Раѓање на Пресвета Богородица во црквата Свети Никола во Престон