Преображение Господово во манастирот Донибрук

1415

Си се преобразил на Гората, Христе Боже, Ти, кој на учениците им ја покажа Твојата слава, колку што можеа да поднесуваат. Да ни засветли и нам, грешните, Твојата вечна светлина, по молитвите на Богородица, Светлинодавче слава Ти. (Тропар на празникот, глас 7)

На 19 Август 2017 година, на празникот на Светото Преображение Господово, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук се богослужеше Празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.
На Литургијата, верниот народ му се заблагодари на Бога и се причести со Светите 
Христови Тајни.

 

 

 

 

Previous articleСлободен си тогаш кога се бориш
Next articleПреображение Господово во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн