Празникот Крстовден во црквата Свети Никола во Престон

936

На 27 септември 2018 година, кога се празнува Воздвижението на Чесниот и Животворен Крст Господов (Крстовден), во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни. На крајот од богослужбата се изврши празничен водосвет.

Previous articleПразникот Крстовден во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleПразникот Крстовден во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук