Празникот Крстовден во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

942

На 27 септември, 2018 година, кога се празнува Воздвижението на Чесниот и Животворен Крст Господов (Крстовден), во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни. На крајот од богослужбата се изврши празничен водосвет.

 

Previous articleПразникот Крстовден во црквата Свети Никола во Престон
Next articleПразникот Крстовден во црквата Свети Никола во Перт