Празникот Богојавление во црквата Свети Никола во Перт

1359

На 19 јануари, на празникот Богојавление (Водици) – Крштевање Господово, во црквата Свети Никола во Перт, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија на која верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, беше извршен Големиот Богојавленски водосвет, а потоа на реката Сван традиционално се фрли и беше фатен чесниот крст.

 

 

Previous articleПразникот Богојавление во манастирот Донибрук
Next articleПразникот Богојавление во Соборната црква во Сиденхам