Празникот Богојавление во Соборната црква во Сиденхам

1355

На 19 јануари, на празникот Богојавление (Водици) – Крштевање Господово, во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија на која верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, беше извршен Големиот Богојавленски водосвет.

 

Previous articleПразникот Богојавление во црквата Свети Никола во Перт
Next articleБогојавление во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг