Недела на Св. Григориј Палама - Света Литургија во црквата Св. Никола во Перт

1413

На 4 Март, 2018 година, во Втората Недела на Великиот Пост, посветена на светиот Григориј Палама, кога се празнува и споменот на светите апостоли Архип, Филимон и светата маченичка Апфија, во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По богослужбата, парохискиот свештеник и верниците зедоа активно учество во протестот „Ние сме Македонци во одбрана на Македонија“ кој започна со молитва.

Previous articleНедела на Св. Григориј Палама - Света Литургија во црквата Св. Злата Мегленска во Хоперс Кросинг
Next articleДве способности