Крстовден - Света Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај

1994

Спаси ги Господи Твоите луѓе и благослови го Твоето наследство. Дарувај им победа над непријателите на сите православните христијани и со Крстот Твој заштити го твоето жителство. (Тропар на празникот, глас 1) 

На 27 септември 2017 година на празникот Воздигнување на Чесниот и Животворен Крст, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

Previous articleКрстовден - Света Литургија во манастирот Донибрук
Next articleКрстовден - Света Литургија во Соборната црква во Сиденхам