Воведение на Пресвета Богородица во црквата Свети Никола во Престон

1686

Денес е почетокот на милоста Божја, и навестување на човековото спасение. Во храмот Божји Дева јасно се јавува, и Христа на сите им Го предвестува; нејзе и ние велегласно да ѝ запееме: Радувај се, исполнување на промислата на Творецот. (Тропар на Празникот, глас 4)

На 4 декември, 2017 година, на празникот Воведение на Пресвета Богородица во храмот, во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

Previous articleСвета Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг (26-та Недела по Педесетница)
Next articleПразнична Света Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг