Вечерна богослужба со Света Василиева Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај

1493

На 18 јануари 2018 година, на Водокрст, кога Црквата го празнува споменот на светите маченици Теопемт и Теона во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се отслужи вечерна богослужба со Света Василиева Литургија на која верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни. По Литургијата, според правилото беше извршен Голем водосвет.

Previous articleВечерна богослужба со Света Василиева Литургија во црквата Свети Никола во Перт
Next articleПразникот Богојавление во црквата Свети Илија во Футскрај