Вечерна богослужба и Света Литургија во црквата Света Петка во Мил Парк

1853

На 13 ноември, 2017 година, во црквата Света Петка во Мил Парк, Мелбурн, во чест и спомен на Светите бесребреници и чудотворци Козма и Дамјан се богослужеше вечерна богослужба.

Утредента, на 14 ноември, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија на која верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Свети бесребреници и чудотворци, Козмо и Дамјане, посетете ги нашите немоќи; бесплатно примивте, бесплатно давајте ни. (тропар, глас 8)

 

 

Previous articleПриказна за навредите
Next articleСвета Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг