Богојавление во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг

1284

На 19 јануари, 2018 година, на празникот Богојавление (Водици) – Крштевање Господово, во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг, Мелбурн, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија на која верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, се даруваа црковните икони и беше извршен Големиот Богојавленски водосвет.

Previous articleПразникот Богојавление во Соборната црква во Сиденхам
Next articleПразникот Богојавление во црквата Света Петка во Мил Парк