На 1 Август 2017 година, вечерта, по повод храмовиот празник, споменот на славниот Пророк Илија, во црквата Свети Илија во Футскрај, беше отслужена Архиерејска празнична вечерна богослужба.
На богослужбата чиноначалствуваше Неговото Високо-преосвештенство г. Петар.
Свештенството и народот Божји на својот Архипастир, владиката Петар, кој ја започна редовната канонска визитација на Австралиско-новозеландската Епархија, му посакаа топло добредојде.
На многаја лета!

Previous articleАјде да зборуваме за простувањето
Next articleАрхиерејска Литургија на празникот Свети Илија (Илинден) во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн