Архиерејска вечерна богослужба и Свечена академија по повод Јубилејот: 50 години Автокефалност на МПЦ - ОА, во црквата Света Петка во Мил Парк

1251

На 7 Август, вечерта, по повод патрониот празник, споменот на преподбната маченичка Параскева Римјанка, во црквата Света Петка во Мил Парк се богослужеше Архиерејска празнична вечерна богослужба.
На богослужбата чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство г. Петар.

По богослужбата, по повод јубилејот: 50 години од возобнувувањето на Автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, беше одржана свечена академија.
Во склоп на прославата свои излагања имаа: Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, г-дин Димитар Мераковски и г-дин Вангел Патеров.

Previous articleАрхиерејска Света Божествена Литургија во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн
Next articleАрхиерејска вечерна богослужба и Свечена академија по повод Јубилејот: 50 години Автокефалност на МПЦ - ОА во црквата Света Петка - Мил Парк