Архиерејска Литургија на празникот Свети Илија (Илинден) во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн

1442

На 2 Август, 2017 година, по повод празникот на светиот славен Пророк Илија (Илинден), во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше Архиерејска Божествена Литургија на која чиноначалствуваше високопреосветниот митрополит Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар.
На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleАрхиерејска Вечерна богослужба по повод храмовиот празник во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн
Next articleПолагање на Антиминс и Мало осветување на нова црква во МПЦО Свети Илија во Футскрај