Архиерејска Божествена Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Вереби, Мелбурн

1364

На 9 Август, 2017 година, кога се празнува споменот на светиот великомаченик и исцелител Пантелејмон и на светите Седмочисленици (светите Методиј и Кирил, светите Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангелариј), во црквата Света Злата Мегленска се отслужи Празнична утрена богослужба и Архиерејска Божествена Литургија.
Со Божествената литургија чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар.

Previous articleСвета Литургија во црквата на Свети Великомаченик и Исцелител Пантелејмон и Светите Седмочисленици во Футскрај, Мелбурн
Next articleСвета Божествена Литургија во манастирот Донибрук