Чествување на патрониот празник Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста во Ливерпул

На 4 Декември, 2022, година на празникот Воведение на Пресвета Богородица - Пречиста во Ливерпул, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски-новозеландски г. Петар,...

Божествена Литургија во црквата Свети Георгиј Победоносец во Камбера

На 27 ноември, во 24-тата Недела по Педесетница, на празникот на светиот апостол Филип, свети Григориј Палама и светиот цар Јустинијан, во соборниот...

Архиерејска вечерна и Литургија во црквата Свети Петка во Мил Парк

На 14 ноември, кога Православната црква го празнува споменот на светите бесребреници и лекари светите Кузман и Дамјан Месопотамиски, неговото Високопреосвештенство, надлежжниот архиереј, администратор...

Архиерејска Воскресна Литургија во Соборната црква во Сиденхам

На 13 ноември, во 22-та недела по педесетница, кога Православната црква го празнува споменот на светите апостоли Стахиј, Аплиј и Урбан и светиот...

Архиерејска вечерна богослужба во црквата Свети Илија во Фуцкреј

На 12-ти ноември, вечерта, кога се празнува споменот на светите апостоли Стахиј, Амплиј и Урбан, и споменот на светиот маченик Епимах, по пристигнувањето на...

Молитвено прославен преподобниот Прохор Пчински во неговиот манастир во Донибрук

Твојата божествена црква, како извор на чуда Бог ја покажа, не како некогаш Израилците во Овчјата бања, не едно туку безбројно мноштво добиваа исцеление блажен Прохоре. 

...

Прославен празникот на преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

Во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, Викторија, и оваа година молитвено се прослави патрониот Светинаумов празник. Вечерта спроти празникот се отслужи празнична вечерна богослужба, а утредента на 3 јули, во сослужение на свештеници од Мелб...