Свети Тајни Крштение и Миропомазание во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

На 2 септември, 2018 година, во 14-тата Недела по Педесетница, во манастирската црква посветена на преподобниот Прохор Пчински, во Донибрук, Мелбурн, Светите Тајни Крштение...

Света Литургија и Крштевка во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин

На 25 ноември, 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот Јован Милостив и преподобниот Нил Мироточив, во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин,...

Осветување и поставување на нови крстови на новата црква посветена на Свети Никола во...

На 9 септември 2017 г., кога се празнуваат светиот маченик Фануриј и преподобниот Пимен Велики, во црквата Свети Никола во Перт, се богослужеше Божествена...

Полагање на Антиминс и Мало осветување на нова црква во МПЦО Свети Илија во...

На 2 Август, 2017 година, на празникот Илинден, Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух, со благословот на високопреосветениот Митрополит г. Петар,...

Осветување и поставување на позлатени крстови за новиот храм на Светиот Прохор Пчински во...

На 09.07.2016 г. кога Православната Црква го чествува споменот на Преподобниот Давид Солунски, со благослов на Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и...