Осветување и поставување на позлатени крстови за новиот храм на Светиот Прохор Пчински во манастирот во Донубрук

1420
На 09.07.2016 г. кога Православната Црква го чествува споменот на Преподобниот Давид Солунски, со благослов на Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, во сослужение на сите свештениците од Мелбурн, во манастирот во Донибрук беше отслужена Божествена Литургија и извршен чин на осветување на Крстови за новоизградениот храм.
На Литургијата верниот народ се причести со Христовите Тајни и му заблагодари на Бога за учеството во радосниот настан.
Previous articleThe Eighth Day, no. 62
Next articleИЗВЕСТУВАЊЕ до Медиумите по повод лажните и клеветнички пропаганди