Events

Вечерна богослужба во храмот „Света Злата Мегленска“ во Хоперс Кросинг – Мелбурн

На 23.11.2023 во чест на празникот на Светиот Великомаченик Мина Чудотворец, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско - пелагониски и Администратор Австралиско - Новозеландски г. Петар...

Воскресна вечерна богослужба во храмот „Свети пр. Илија“ – Футскрај

На 18 ноември, 2023 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар благоволи да богослужи воскресна вечерна богослужба...

Соборот на Свети Архангел Михаил прославен во Соборниот храм во Сиденхам

На 21.11.2023 кога го празнуваме споменот на Светиот Архангел Михаил, во Соборниот храм „Рождество на Пресвета Богородица“ во Сиденхам - Мелбурн, парохискиот свештеник ереј...

Архиерејски богослужби во Спрингвеал – Мелбурн

На 17 и 18 ноември, 2023 година - Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско - пелагониски и Администратор Австралиско - Новозеландски г. Петар ја посети МПЦО...

Прославен празникот на Светите бесребреници Козма и Дамјан во Мил Парк – Мелбурн

На 14.11.2023 година кога ги празнуваме Светите бесребреници Козма и Дамјан, во храмот на „Света Петка во Мил Парк - Мелбурн, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот...

Осветување на работните простории во храмот „Свети пророк Илија“ во Футскрај – Мелбурн

На 12 ноември, 2023 година, Митрополитот Преспанско – Пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар, заедно со свештенството од Мелбурн , изврши осветување...

Вечерна богослужба во чест на Светите Козма и Дамјан

На 13 ноември 2023 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско - пелагониски и Администратор Австралиско - Новозеландски г. Петар благоволи да богослужи и проповеда на...