Announcements

Најава – 20 годишен јубилеј на МПЦО Света Злата Мегленска – Вереби

Македонската Православна Црква Света Злата Мегленска од Вереби, по повод 20 годишниот јубилеј, ги поканува православните верници, како и оние кои во изминатиот период,...

Божествена Литургија – Успешно завршување на летниот камп по веронаука

На 18 февруари, 2024 година, Недела на Закхеј, кога се празнува споменот на светата Агатија и Теодула во соборниот храм „ Раѓање на...

Пикник во манастирот во Донибрук

На 25 декември 2023 година, на празникот Свети  Спиридон Тримитунски, во Манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, 130 Springs Road, Donnybrook, Vic. 3064, ќе...

Пикник во манастирот во Донибрук

На 28 јануари 2024 година во манастирот Свети Прохор Пчински  во Донибрук, 130 Springs Road, Donnybrook, Vic. 3064, по повод храмовата слава  на Манастирот...

Летен камп по веронаука во Мелбурн

Драги браќа и сестри,Ве известуваме дека традиционално како и секоја година, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско - пелагониски и Администратор Австралиско -...

Трет Акатист на Мајката Божја во Престон

На 05 април, 2024 година, во петокот од Третата седмица на Великиот Пост, во храмот „Свети Никола“ во Престон, се отслужи Мало Повечерие...

Акатист на Мајката Божја во Сиденхам

На 22 март, 2024 година, во петокот од Првата седмица на Великиот Пост, во соборниот храм во Мелбурн „Рождество на Пресвета Богородица“ - Сиденхам,...