6 – та Недела по Воскресение (На Слепиот) во црквата Свети Илија во Футскрај

1058

На 21 мај 2017 г., во 6 – тата Недела по Воскресение, во која си спомнуваме за чудото на Спасителот Исус Христос над слепородениот, кога се празнува и споменот на светиот апостол Јован Богослов, светата Емилија и преподобниот Арсениј, во црквата Свети Илија во Футскрај, се богослужеше Утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Христовите Тајни.

IMG_2289 IMG_2290 IMG_2291 IMG_2293 IMG_2294 IMG_2296 IMG_2311 IMG_2318 IMG_2319

Previous articleРадио емисија: Црковните празници и народните традиции во Македонија – МПЦО Свети Никола во Перт
Next articleСвета Божествена Литургија во Манастирот Донибрук