Празникот на Св. мч-ци Екатерина и Меркуриј прославен во Сиднеј

753

На 6ти и 7ти декември 2023 година кога ги празнуваме светите маченици Екатерина и Меркуриј, во храмот „Свети пророк Илија“ во Силванија – Сиднеј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар богослужеше и проповедаше на Вечерната богослужба, а утредента и на Светата, Архиерејска и Божествена Литургија, во сослужение со парохискиот свештеник: протоереј Димче Воиновски.

На Литургијата верниот народ се причести со Телото и Крвта Христови.

Previous articleПресвета Богородица – Пречиста во Ливерпул, Сиднеј
Next articleВечерна богослужба во храмот „Свети Никола“ – Бенгстаун во Сиднеј – Антиохиска Патријаршија