Втора недела од Великиот пост во Соборната црква во Сиденхам

1368

На 12.03.2017 г., во Втората недела од Великиот пост (на Свети Григориј Палама), кога се празнува споменот на преподобниот Прокопиј Декаполит и на светиот Агатангел Битолски, во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, се отслужи Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ му се заблагодари на Бога и се причести со Христовите Тајни.

20170312_113830_1 20170312_112959_1 20170312_113717_1 20170312_113725_1 20170312_113822_1  20170312_113809_1

Previous articleTHE FIFTEENTH INSTRUCTION. ON THE HOLY FORTY DAYS OF LENT
Next articleSelf-elevation is alienation from God – St. Dimitry of Rostov