Вознесение Христово – Спасовден во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул, Сиднеј

1107

Господи, на Твоето Вознесување му се зачудија херувимите, гледајќи те Тебе – Бога како се искачуваш на облаците, седејќи на нив, а ние те славиме, зашто е блага милоста Твоја, Слава Ти. (Празнична стихира, Глас 6).


На 25 мај 2017 година, на празникот Вознесение Христово – Спасовден, во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул, Сиднеј, се отслужи Празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

20170525_100419_1 20170525_100445_1 20170525_100525_1 20170525_100813_1 20170525_100857_1 20170525_101105_1 20170525_103502_1 20170525_103514_1 20170525_103527_1 20170525_103529_1 20170525_103545_1

Previous articleВознесение Христово – Спасовден во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн
Next articleВознесение Христово – Спасовден во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн