Слегување на Светиот Дух – Педесетница во црквата Свети Илија во Футскрај

1520

На  4 јуни, 2017 година, на празникот Слегување на Светиот Дух – Педесетница, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше Празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, според правилото се отслужи Вечерна богослужба на која со преклонети колена се прочитаа Духовденските молитви.

 

IMG_2400 IMG_2401 IMG_2404 IMG_2415 IMG_2416 IMG_2417 IMG_2419 IMG_2422 IMG_2424 IMG_2427 IMG_2429 IMG_2431 IMG_2434 IMG_2444 IMG_2450 IMG_2453 IMG_2458 IMG_2470 IMG_2472 IMG_2473 IMG_2474 IMG_2475 IMG_2476 IMG_2477 IMG_2478 IMG_2485 IMG_2486 IMG_2489

 

Previous articleСлегување на Светиот Дух – Педесетница во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам
Next articleСлегување на Светиот Дух – Педесетница во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул, Сиднеј