Седма Недела по Воскресение (На Светите Отци) – Божествена Литургија во манастирот Донибрук

1075

На 28 мај 2017 г., во Седмата недела по Воскресение, кога се празнува споменот на светите 318 богоносни отци учесници на Првиот Вселенски Собор во Никеја, кога се празнува и споменот на преподобниот Пахомиј Велики и на светиот Ахил Преспански, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук се богослужеше Неделна утрена богослужба и Света Литургија.

На Литургијата, верните се заблагодарија на Бога и се причестија со Телото и Крвта Христови.

IMG_9102_1 IMG_9106_1 IMG_9110_1 IMG_9125_1 IMG_9129_1 IMG_9130_1 IMG_9131_1 IMG_9133_1 IMG_9135_1 IMG_9140_1 IMG_9141_1 IMG_9142_1 IMG_9145_1

Previous articleВознесение Христово – Спасовден во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн
Next articleСедма Недела по Воскресение (на Светите Отци) – Божествена Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн