NEWS

Недела на Митарот и Фарисејот – Божествена Литургија во црквата „Свети Илија“, Футскрај

На 5 Февруари во Неделата на Митарот и Фарисејот, кога е и споменот на светиот свештеномаченик Климент Анкирски и светиот маченик Агатангел, во црквата...

Вечерна богослужба и Архиерејска литургија во црквата „Свети Никола“, Северен Перт

На 4 и 5 Февруари, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар ја посети Македонската православна црква и црковна општина „Свети...

Во слава на Бога – Богослужбени книги на македонски јазик. Промоција на книги и...

На 29 Јануари 2017,  во навечерието на празникот Свети Антониј Велики, во МПЦ „Света Петка“ во Мил Парк, по вечерната богослужба, беа промовирани: Преводите на...

Архиерејска Литургија во Црквата „Свети Илија“ во Футскрај, Мелбурн

На 31 Јануари, 2017 година, кога го славиме споменот на Свети Атанасиј Велики и Свети Кирил Александриски, во црквата „Свети Илија“ - Фуцкреј, Неговото...

Вечерна богослужба во црквата Света Злата Мегленска во Вереби, Мелбурн

На 30 Јануари, 2017 година, кога го празнуваме споменот на Светите Атанасиј Велики и Кирил Александриски, во црквата „Света Злата Мегленска“ во Вереби беше...

Вечерна богослужба и Архиерејска Литургија во црквата „Света Петка“ во Мил Парк, Мелбурн

На 29 Јануари, вечерта, на празникот на преподобниот Антониј Велики, во црквата „Света Петка“ во Мил Парк, Мелбурн се богослужеше Вечерна богослужба со која...

Архиерејска Литургија во Соборната црква „Раѓање на Пресвета Богородица“ во Сиденхам

На 29 Јануари, 2017 година, кога Православната Црква ги чествува Чесните вериги на светиот Апостол Павле, во Соборната Црква „Раѓање на Пресвета Богородица“, Неговото...