Events

Молитвено одбележан споменот на преподобниот Прохор Пчински во неговиот манастир во Донибрук

Во манастирот во Донибрук, Викторија, посветен на преподобниот и пустиножителен отец Прохор Пчински, молитвено беше одбележан патрониот и храмов празник. На 31 Октомври, 2019 г., во сослужение на свештенството од Мелбурн се отслужи празнична вечер...

Во Бризбен започна изградбата на новиот храм посветен на Успението на Пресвета Богородица

На 5 Октомври, 2019 година, по молитвата и извршениот мал водосвет се започна со изградбата на новиот храм посветен на Успението на Пресвета Богородица во Бризбен. Радоста на парохијаните беше голема. Тие упатија благодарствени и срдечни молитви кон ...

Велигденска радост за децата кои ги посетуваат часовите по Веронаука во Сиднеј

И оваа година, на Вториот ден Велигден, парохискиот свештеник протоереј Димче Воиновски ги посети учениците во основното училиште „West Penncrest Public School“ во Сиднеј, и ги израдува со подарок - велигденско јајце честитајќи им го празникот на Хри...

Света Литургија и Традиционален пикник во манастирот „Свети Наум Охридски“ – Роклин

На 13 Јануари 2019 година, во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, по повод Новогодишните и Божикните празнувања се одржа редовниот традиционаниот пикник. На...

Успешно заврши школата по Веронаука за учебната 2017/2018 во училиштето Филип Втори во Сиднеј

Во основното училиште во Пинкрист, Сиднеј, во рамки на македонското училиште за македонски јазик, Филип Втори, успешно заврши школата по Веронаука, организирана од парохискиот свештеник при црквата Света Богородица- Пречиста во Ливерпул, протоерејот ...

„Villagе Games“ – традиционално – по трет пат се одржаа во манастирот во Донибрук

На 2 декември, 2018 година, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, во организација на Македонската Добротворна Организација (MCWA), традиционално, по трет пат се...

High Tea Fundraiser во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

На 18 ноември, 2018 година, во културниот центар на манастирот Свети Прохор Пчински се одржа High Tea Fundraiser за манастирот. Акцијата за собирање на средства...