Events

Свети Климент Охридски прославен во Порт Кембла – Нов Јужен Велс

На 8 декември 2023 година, кога го празнуваме нашиот патрон Свети Климент Охридски, на покана на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско - пелагониски и Администратор...

Вечерна богослужба во храмот „Свети Никола“ – Бенгстаун во Сиднеј – Антиохиска Патријаршија

На 05.12.2023 на празникот на Светите Амфилохиј Икониски и Александар Невски, а на покана од црковната општина „Свети Никола“ во Бенгстаун, Сиднеј и парохискиот...

Празникот на Св. мч-ци Екатерина и Меркуриј прославен во Сиднеј

На 6ти и 7ти декември 2023 година кога ги празнуваме светите маченици Екатерина и Меркуриј, во храмот „Свети пророк Илија“ во Силванија – Сиднеј,...

Пресвета Богородица – Пречиста во Ливерпул, Сиднеј

На 3ти и 4ти декември 2023 година кога ја празнуваме Пресветата и Пречиста Богородица, во нејзиниот храмот „Пречиста“ во Ливерпул – Сиднеј, Неговото Високопреосвештенство...

Канонска посета на верниот македонски народ во Перт – Западна Австралија

На 25 и 26 ноември, 2023година на 25 - тата недела по Педесетница и кога Црквата го празнува Светиот отец наш Јован архиепископ Цариградски...

Свети вмч. Мина Чудотворец во храмот „Света Злата Мегленска“ во Хоперс Кросинг – Мелбурн

На 24.11.2023 во чест на празникот на Светиот Великомаченик Мина Чудотворец, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар...

Празникот на Свети Архангел Михаил прославен во Футскрај

На 21 ноември, 2023 година, на празникот Собор на Свети Архангел Михаил и Сите Небесни Сили и на светиот Ангел Лерински, во црквата Свети...