Worship

Света Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (25-та Недела по Педесетница)

На 26 ноември, 2017 година, во 25-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот Јован Златоуст – Патријарх Цариградски и на преподобниот...

Света Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг

На 8 Ноември, 2017 година, кога се празнува споменот на светиот великомаченик Димитриј Солунски, во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг, Мелбурн, се...

19th Sunday after Pentecost - Liturgy in the Church of St Petka in Mill...

На 15 октомври, 2017 година, во 19 – тата Недела по Педесетница кога го празнуваме споменот на светиот свештеномаченик Кипријан, светата маченичка Јустина и...

Цветници во црквата Свети Илија во Футскрај

На 01 Април, 2018 година, кога Црквата го празнува славниот и пресветол празник Цветници – Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим, во црквата...

Одбележан 20 годишниот јубилеј на МПЦО Св. Злата Мегленска во Хоперс Кросинг, Мелбурн

На 21 октомври 2017 година на МПЦО Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг, Мелбурн, со вечерна богослужба и свечена прослава се одбележа 20 годишниот...

Пресвета Богородица – Живоносен извор, Вечерна богослужба и Молебен канон кон Богородица во манастирот...

Сета моќ на смртта се уништи преку тебе, Царице и Владичице, бидејќи од тебе истече бесмртниот Цар,  Живата вода, Христос во вековите! (Песна од...

Чествуван Свети Спиридон Тримитунски и одржан традиционалниот пикник во манастирот Донибрук

На 25 декември, 2017 година, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, молитвено се одбележа споменот на светиот епископ и чудотворец Спиридон Тримитунски...