23 недела по Педесетница во Соборниот храм во Мелбурн

898

На 12 ноември 2023 – 23 недела по Педесетница, кога Светата Православна Црква го празнува спменот на светиот апостол Клеопа и мачениците Зиновиј и Зиновија, во соборниот храм во Мелбурн посветен на Рождеството на Пресвета Богородица, Света и Божествена Архиерејска литургија богослужеше и на истата проповедаше: Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар, во сослужение со парохискиот свештеник: ереј Александар Николовски и протоереј Јовица Симоновски.

На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleСвети Димитриј прославен во Соборниот храм во Мелбурн
Next articleКанонска посета на надлижниот архиереј на Австралиско – Новозеландската епархија