18та недела по Педесетница во Соборниот храм во Сиденхам

1006

Денес, 18та недела по Педесетница и кога Црквата го празнува споменот на Света Ефросинија и Свети Сергеј Радонешки во Соборниот храм на Епархијата за Австралија и Нов Зеланд во Сиденхам, Мелбурн беше отслужена Света и Божествена Литургија.

Со литургијата богослужеше и проповедаше парохискиот свештеник: ереј Александар Николовски од Мелбурн, а верниот народ се причести со Телото и Крвта на Христа Спасителот.

Previous articleМолитвено прославен Соборот на македонските светители во Мелбурн, Викторија
Next article18та недела по Педесетница во храмот Свети Илија во Футсктај – Мелбурн