10-та Недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во црквата Свети Никола во Перт

1365

На 13 Август, во 10-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот Евдоким, светата маченичка Јулита и на светиот Јосиф Ариматејски, во црквата Свети Никола во Перт, Неговото Високо-преосвештенство Митрополитот Петар богослужеше Света Божествена Литургија.
На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, во црквата се одржа Црковно-општинско Изборно Собрание на кое беше избрана нова црковна управа.

Previous articleСвета Божествена Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн
Next articleБогородичен Пост