Четврт Акатист на Мајката Божја и Четврта Недела од Великиот Пост во Престон

347

На 12 април, 2024 година, во петокот од Четвртата седмица на Великиот Пост, во храмот „Свети Никола“ во Престон, се отслужи Мало Повечерие и Акатист кон Пресвета Богородица. После Акатистот се изврши и чинот на благословување и осветување на принесените петолебија.

На 14.04.2024 во храмот „Свети Никола“ во Престон – Мелбурн, се богослужеше Света и Божествена Литургија и верниот народ се причести со Телото и Крвта Христови. Богослужеше: протоереј Трајко Мојсов.

Previous articleБлаговештение во Бризбен
Next articleЧетврт Акатист на Мајката Божја и Четврта Недела од Великиот Пост во Сиденхам