Четврта Недела од Великиот Пост и неделно училиште за дечиња во Футскрај

215

На 14 април, 2024 година, во Четвртата Недела од Великиот пост, кога се празнува споменот на преподобниот Јован Лествичник, светиот Мелитон Сардис и преподобната Марија Египетска, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. Богослужеше: протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По богослужбата и Светата Божествена Литургија, се одржа Неделното училиште за дечињата.

On April 14, 2024, on the fourth Sunday of Great Lent, when the memory of the venerable John the Ladder, saint Meliton of Sardis and venerable Mary the Egyptian is celebrated, a morning service and Holy Divine Liturgy were held in the Church of Saint Prophet Ilija, Footscray.

At the Liturgy, the faithful people thanked God and partook of the Holy Mysteries of Christ.

After the service and Holy Divine Liturgy, Sunday School was held for the children.

Previous articleАкатист на Мајката Божја во Сиднеј
Next articleАкатист на Мајката Божја во Петтата недела од Великиот Пост во Футскрај