Трет Акатист на Мајката Божја во Футскрај

260

На 05 април, 2024 година, во петокот од Третата седмица на Великиот Пост, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се отслужи Мало Повечерие и Акатист кон Пресвета Богородица.

После Акатистот се изврши и чинот на благословување и осветување на принесените петолебија. Богослужеше: протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

On April 05, 2024, on the Friday of the Third Week of Great Lent, a Small Compline and Akathist to the Blessed Virgin Mary were served in the Church of Saint Prophet Ilija, Footscray.

After the Akathist, the act of blessing and sanctifying the offered loaves of bread was performed.

Previous articleНедела на Свети Григориј Палама и Неделно училиште за дечињата во Футскрај
Next articleТрет Акатист на Мајката Божја во Сиденхам