Собор на Пресвета Богородица во Футскрај – Мелбурн

525

На 8 јануари, 2024 година, кога се празнува Соборот на Пресвета Богородица и преподобниот Никодим Прилепски и Тисмански, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

Богослужеше протоереј – ставрофор Љупчо Каревски

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleБожик во Перт – Западна Австралија
Next articleПикник во манастирот во Донибрук