Свети Димитриј прославен во Футскрај, Мелбурн

551

На 08 ноември, 2023 година, кога се празнува споменот на светиот великомаченик Димитриј Солунски – Мироточив (Митровден), во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, протоерејот – ставрофор Љупчо Каревски богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleСвети Димитриј прославен во Мелбурн
Next articleСвети Димитриј прославен во Соборниот храм во Мелбурн