Света Литургија во храмот „Свети пророк Илија“ – Футскрај

492

На 04 февруари, 2024 година, во 35-та Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот Апостол Тимотеј и преподобниот маченик Анастасиј Персиски, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. Богослужеше: протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

On February 04, 2024, on the 35th Sunday after Pentecost, when the memory of Saint Apostle Timothy and of the Venerable Martyr Anastasius of Persia is celebrated, a morning service and Holy Divine Liturgy were held in the Church of Saint Prophet Ilija, Footscray.

At the Liturgy, the faithful people thanked God and partook of the Holy Mysteries of Christ.

Previous articleСвета Божествена Литургија во Футскрај, Мелбурн
Next articleБожествена Литургија – Успешно завршување на летниот камп по веронаука