Света Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (21 Недела по Педесетница)

913

На 10 Ноември, 2019 година, во 21 Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светата великомаченичка Параскева Икониска, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

По литургијата во манастирскиот пикник простор се одржа традиционалниот „пикник за Македонија“ организиран од Егејскиот светски конгрес, а подржан од Светкиот македонски кокгрес и Советот на македонската заедница за Викторија.

Голема благодарност до организаторите кои што собраните средства од влезниците ги донираа како помош за манастирот.

 

 

Previous articleСвета Литургија во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј (21 Недела по Педесетница)
Next articleСвета Литургија во црквата Свети Никола во Престон (21 Недела по Педесетница)