Прославен храмовиот празник на Свети Пантелејмон и Светите Седмочисленици во црквата во Футскреј

928

На 9 август, 2019 година, во црквата во Футскреј посветена на светиот великомаченик Пантелејмон и светите Седмолисленици: Методиј и Кирил, Климент и Наум Охридски, Сава Горазд и Ангелариј, молитвено и литургиски се одбележа храмовиот празник.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Во црковната трпезарија од овогодинешните домаќини беше послужена трпеза на љубовта.

Нека е за многу години серадосниот празник!

Previous articleПрославен споменот на преподобната маченица Петка Римјанка во црквата во Мил Парк
Next articleСвета Литургија на денот на Свети Пантелејмон и Светите Седмочисленици во Соборната црква во Сиденхам