Прославен споменот на преподобната маченица Петка Римјанка во црквата во Мил Парк

943

По повод споменот на преподобната маченица Петка Римјанка и свештеномаченикот Ермолај, во црквата Света Петка во Мил Парк, Мелбурн, вечерта спроти празникот во сослужение на свештенството од Мелбурн се отслужи вечерна празнична богослужба. По вечерната богослужба присутните беа послужени со празнична вечерна.

Утредента на 8 август, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

Previous articleСвета Литургија во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам
Next articleПрославен храмовиот празник на Свети Пантелејмон и Светите Седмочисленици во црквата во Футскреј